web o
Volejbalu sedících v ČR

O sportu

Volejbal sedících

Dynamický, strhující, rychlý a temperamentní sport. Nenásilná hra, kterou si mohou užít všichni! Sport, který je na paralympijských hrách již od roku 1980. Sport nejen pro osoby s handicapem.

Volejbal sedících je vhodný především pro osoby, které nemohou stát. Z výše uvedeného důvodu se jedná o jednu z nejvhodnějších sportovních her pro tzv. amputáře. Hrají ho však i osoby s dětskou mozkovou obrnou, parézou, kratší či znehybněnou dolní končetinou. V nižší úrovni, na které bude koncipován i náš projekt, mohou být v družstvu hráči bez handicapu. V praxi se ukázalo, že pohyb po hřišti bez dolních končetin je pravděpodobně snazší.

 

Historie

Předzvěstí pro tento sport byly Mandevilské hry. V roce 1956 přišli Nizozemci s novou hrou pro postižené – Sitzballem nebo někdy nazývaným též Fitsball. Byla to kombinace hry v sedu s míčem. Po roce 1967 se již hrají mezinárodní turnaje volejbalu sedících. Na Paralympijských hrách v Arnhemu v roce 1980 měl tento sport premiéru a od tohoto roku se na LPH objevuje pravidelně. Na LPH v Londýně v roce 2012 se tohoto sportu účastnilo 198 sportovců.

Ženský volejbal v sedě měl pomalejší nástup. První mistrovství Evropy se konalo až v roce 1993 a evropský šampionát o rok později. Na paralympijských hrách se volejbal sedících pro ženy objevil v roce 2004 v Aténách.

 

Pravidla

Pro volejbal v sedě platí více méně stejná pravidla jako pro klasický volejbal. Největšími rozdíly jsou: možnost bloku podání, páska sítě je výrazněji níže a rozměry pole jsou také menší.

Detailnější informace o sportu, pravidlech, pohybu po hřišti, technice či různých cvičeních naleznete přímo na webu Volleyslide: http://volleyslide.net/short-resource-czech/4584270568

Pokud máte dlouhý večer a jste zdatní v angličtině, můžete si pročíst oficiální pravidla pro volejbal v sedě vydané světovou paravolejbalovou organizací.