web o
Volejbalu sedících v ČR

Kvalifikace na ME

V loňském roce bylo zformováno poprvé v historii českého volejbalu reprezentační družstvo mužů v sitting volejbale. Sitting volejbal je druh volejbalu, který v oficiálních mezinárodních soutěžích mohou hrát pouze handicapovaní hráči. Na podzim roku 2018 se náš národní tým zúčastnil předkvalifikace na ME, kde obsadil druhé místo za vítěznými Slovinci. Tento výsledek znamenal, že již toto úterý odjíždí do chorvatské Poreče, kde se s dalšími šesti týmy popere o dvě vstupenky na letošní ME.

Naše družstvo se pravidelně připravovalo na tento kvalifikační turnaj v domácí hale na Kometě Praha a zúčastnilo se několika zahraničních turnajů. „Zápasy v zahraničí jsou pro nás důležité, protože můžeme průběžně konfrontovat naši hru s týmy, kde sitting volejbal má delší tradici. Hlavně víkendové soustředění v Drážďanech, s jedním z nejlepších družstev Německa, nám přineslo cenné zkušenosti,“ říká trenérka naší reprezentace Kristýna Kůtová. Poslední příprava před nejdůležitějším turnajem našeho národního týmu, proběhla před 14 dny při víkendovém soustředění na již zmiňované Kometě. Sparing partnera jim dělala parta bývalých extraligových hráčů v čele s Honzou Benešem, Petrem Boulou nebo Simonou Novákovou (Truksovou). „Myslel jsem si, že nemůžeme prohrát, ale opak byl pravdou. Než jsme se rozkoukali, tak nás tým vedený Radkem Hacaperkou semlel pěkně. Je opravdu těžké hrát volejbal vsedě, chvíli nám trvalo si na to zvyknou a změnit volejbalové návyky, které se učíte celý život. Obdivuji všechny, co tento volejbal hrají, protože je to vážně pěkná dřina. Ale shodli jsme se, že rádi si přijdeme zahrát znovu (úsměv),“ konstatuje Honza Beneš, který si bohužel hned týden na to utrhl achilovku a uvidíme, zda nebude dalším členem paravolejbalového týmu (přejeme rychlé uzdravení). Poslední trénink před odjezdem absolvuje reprezentační družstvo v úterý večer. „Už to nebude nijak tvrdý trénink, budeme pilovat konkrétní herní situace a zaměříme se na servis a příjem,“ říká hrající asistent trenéra Jiří Carba.

V Poreči náš tým čeká první zápas ve čtvrtek 21. 2. 2019 a to hned s horkým favoritem na postup Gruzií. „S Gruzií jsme se utkali již ve Francii na předkvalifikaci, prohráli nešťastně 2:3, tak jim máme co vracet. Myslím, že od té doby jsme se všichni zlepšili, jak v herních činostech, tak hlavně v taktice a volejbalovém myšlení,“ dodává kapitán reprezentace Roman Bernat. V dalších zápasech naši narazí ještě na Slovince, Italy, Turky, Litevce a Francouze. „Určitě nejsme bez šance. Viděl jsem na videu, až na Litevce, všechna družstva a je to hratelné. Máme zkušenosti již s Gruzií, Slovinci a Francií, ale od těchto zápasů jsme se výrazně zvedli, hlavně v disciplíně. Důležité bude jak dopadne zdravotní prohlídka nahrávače Jirky Carby, protože jako jediný s RS diagnostikou ve Francii hrál s podmínečnou klasifikací a prohlídku bude absolvovat znovu,“ zamýšlí se nad šancemi naší reprezentace nejzkušenější hráč Radek Hacaperka.

Do Poreče odjíždí český tým v tomto složení: Roman Stejskal, Radek Hacaperka, Radek Berky, Martin Hybner, Jakub Zachoval, Luboš Ježek, Adam Šimonek, Jiří Carba, realizační tým: trenérka Kristýna Kůtová, fyzioterapeut Milan Beneš, vedoucí družstva Jan Pleticha.

Zápasy ČR:

čtvrtek 21. 2. 2019 pátek 22. 2. 2019
10:15 Česká republika – Gruzie 10:00 Česká republika – Itálie
15:15 Litva – Česká republika 18:45 Slovinsko – Česká republika
sobota 23. 2. 2019 neděle 24. 2. 2019
10:00 Česká republika – Francie 10:00 Turecko – Česká republika

 

Kvalifikační turnaj můžete sledovat ZDE

Naši reprezentaci v sitting volejbale čeká první velká mezinárodní prověrka, přejeme hodně štěstí a budeme vás pravidelně informovat o průběžných výsledcích z již zmiňované kvalifikace na ME 2019 v sitting volejbale.

Autor: Tomáš Horáček, ČVS